Jack Nicklaus
Jack Nicklaus

Jack Nicklaus se stal čestným občanem St. Andrews

Zatímco většina lidí o St. Andrews ještě neslyšela, zapálení golfisté velmi dobře vědí, že jde o skotské město považované za domov golfu. Jack Nicklaus patří mezi nejslavnější golfisty a je třetím nejúspěšnějším golfistou všech dob. Známý je pod přezdívkou Zlatý medvěd (Golen bear). V St. Andrews vyhrál dva ze svých tří titulů Open Championship.

Významné ocenění pro významného muže

Nicklaus vyhrál dva ze svých tří titulů Open Championship v St. Andrews a v roce 2005 si vybral slavné hřiště Old Course, aby zde hrál svůj poslední hlavní šampionát. Již získal čestný doktorát na místní univerzitě (University of St Andrews) a nyní se mu dostává skutečně exkluzivní pocty. Jedinými dalšími Američany, kterým bylo uděleno čestné občanství v St. Andrews, jsou Bobby Jones v roce 1958 a Benjamin Franklin v roce 1759.

Poctu pro Nicklause udělila rada komunity Royal Burgh of St. Andrews, což je ekvivalent vyznamenání „Freedom of the City“ udělené Jonesovi. Nicklaus ukončil soutěžní golf při posledním vystoupení na St. Andrews, jeho 164. majoru. Vyhrál jich rekordních 18, včetně tří na nejstarším golfovém šampionátu. Chyběl cut, ale zakončil birdie, když se tisíce lidí nacpaly na balkonech a nahlížely okny z hotelů s výhledem na Old Course.

Nicklaus řekl, že odešel se skvělými vzpomínkami v roce 2005 a neměl v plánu se vrátit.
„A pak napsali a zeptali se mě, jestli bych přijal čestné občanství,“ řekl Nicklaus u památníku. „Nemohl jsem to odmítnout.“ Neexistuje žádný způsob, jak bych to mohl odmítnout, ne s Bobbym Jonesem a Benjaminem Franklinem, jedinými dalšími dvěma Američany, kteří to dokázali. Tak já se vracím.“

Ceremoniál se bude konat v úterý 12. července. Nicklaus řekl, že se nezúčastní turnaje „Champions Challenge“ v pondělí v týdnu otevřených dveří, který spojuje minulé šampiony na čtyřjamkové exhibici 1., 2., 17. 18. jamky Old Course.

„Nebudu hrát golf,“ řekl Nicklaus. „Ani si nevezmu své hole.“

St Andrews také udělí čestný doktorát golfovým velikánům, kterými jsou Lee Trevino, Sandy

About Frantisek Honsa

Většinu svého volného času trávím na greenu. Je to možnost užít si skvělou zábavu a ještě při ní narazit na zajímavé lidi. Pokud potřebujete parťáky pro hru, neváhejte se mi ozvat a jistě něco vymyslíme.

Check Also

Tipsport Czech Ladies Open

Tipsport Czech Ladies Open 2022

Pozornost ženského evropského golfu se soustředila na středočeský Beroun, kde se konal čtvrtý ročník Tipsport Czech Ladies Open. Tato sportovní událost byla tak skvělá zejména proto, že v TOP 10 byly čtyři české golfistky. Jana Melichová a Klára Spilková dokonce dosáhly vítězných pozic.